Приклади завдань ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіапди з астрономії в Харківській області
10 клас
1. Учнівський глобус Землі виготовляють із нахиленою віссю. З чим пов'язане таке виготовлення глобуса? Який кут між віссю та горизонтальною площиною?
Перевір себе. Вісь добового обертання землі має нахил до площини руху навколо Сонця (екліптики) тому, щоб указати на це, макет глобуса виготовляють із нахилом. Кут між віссю та площиною дорівнює 67,5 градусів. Кут нахилу між площиною обертання та екватором становить 23,5 градусів [1, с.167].
2. Зорі та планети виглядають для неозброєного ока як точки, але при цьому зорі мерехтять, а планети ні. Як це пояснити?
Перевір себе. Роздільна здатність людського ока приблизно одна мінута, а видимі диски планет і зір - порядка 0,001 секунди і менше. Тому, всі об'єкти видаються нашому окові точковими. Однак ми їх спостерігаємо крізь земну атмосферу, елементи якої постійно знаходяться в стані турбулентного руху. Ці елементи мають різну густину й, відповідно, різний коефіцієнт заломлення. Унаслідок цього зображення постійно дрижить з амплітудою приблизно одна секунда. Це дрижання, що значно більше видимого діаметра зір, і спричиняє ефект їхнього мерехтіння. А видимий діаметр планет більше від амплітуди дрижання, мерехтіння окремих елементів дисків планет усереднюється, і ефект цей зникає [1, с. 168].
Література.
1. Підготовка учнів до Всеукраїнських учнівських олімпіад із фізики та астрономії: методичний посібник/укл. С. Г. Федченко; за заг. ред. Л. Д. Покроєвої. - Харків: Харківська академія неперервної освіти, 2018.-200 с.
Комментариев нет:
Отправить комментарий